Day 3 – Plan it, Buy it, Make it, Eat it!

Pizza – yesterday you looked at toppings and created virtual pizzas, today you have £3 per person to buy the ingredients to make your perfect pizza.

Ingredients, prices, equipment – how will you work collaboratively?

 

image image

One thought on “Day 3 – Plan it, Buy it, Make it, Eat it!

  1. Lucy said her pizza was delicious, she even saved a slice for her brother who said the same! She was very pleased that they had money left over to buy donuts and cookies!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *